Bony zamiast 500+. Kiedy i kto może zabrać nam pieniądze z programu?

030753_940

Chociaż program wspierający rodziny z dziećmi działa od stosunkowo niedawna już teraz rośnie liczba rodzin, która wsparcie otrzymuje w postaci bezgotówkowej. Coraz więcej bowiem świadczeń zostaje zamienionych na bony zakupowe o tej samej wartości. Można realizować je we wszystkich dużych sklepach, z jednym zastrzeżeniem – nie można kupić za nie używek.

 

 

 

Skąd takie zmiany?
Decyzje podejmuje gmina kiedy stwierdzi, że pieniądze z programu 500+ wydawane są niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Najczęstszym powodem dotychczasowych zmian był niestety alkoholizm, patologia, zaniedbywanie dzieci oraz niezaradność rodziców. 

Zamiast pieniędzy bony i usługi.
Ustawa daje prawo gminie do samodzielnej decyzji na jaką formę pomocy zmienią środki pieniężne przeznaczone z programu 500+. Najczęściej urzędnicy decydują się na bony zakupowe, jednak są również inne przypadki. Na Podkarpaciu zdecydowano się nie tylko na bony zakupowe, ale również wyznaczono pracownika, który wraz z daną rodziną będzie na te zakupy jeździł. Z kolei w Skierniewicach MOPR za środki z programu zdecydował się na remont mieszkania pewnej rodziny i kupienie dzieciom wyprawki do szkoły.

Statystyki
W czerwcu na wsparcie bezgotówkowe zdecydowano się w przypadku 270 rodzin, w lipcu dla ponad 300. Zmiany te dotyczą gmin w województwach śląskim, lubelskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i łódzkim.

Będą kontrole?
Chociaż urzędnicy nie planują organizować zmasowanych kontroli, to jednak kiedy zostaje zgłoszone anonimowe doniesienie dotyczące konkretnej rodziny,  każdy ośrodek opieki społecznej ma obowiązek sprawdzić czy pieniądze wydawane są zgodnie z przeświadczeniem.
Rodziny, na które nikt nie doniesie, mogą spać spokojnie.

Jak wygląda kontrola?500
Żeby do kontroli doszło wystarczy anonimowe zgłoszenie od sąsiada lub członka rodziny.
Każde zgłoszenie zostaje rozpatrzone przez ośrodek pomocy społecznej, który następnie wysyła swojego pracownika pod wskazany adres i przeprowadza „wywiad środowiskowy” z daną rodziną.

Dokumentacja wydatków.
Wbrew pozorom rodziny nie muszą w żaden sposób dokumentować swoich wydatków, nie ma obowiązku zbierania paragonów, faktur i tym podobnych rachunków. Pracownicy socjalni ustalają sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową rodziny na podstawie wywiadu, oświadczeń stron, własnej oceny oraz innych dokumentów np. dokumentacji medycznej.

____
______________

A co Wy sądzicie o tych zmianach?
Idą w dobrym kierunku?
rodzina 500+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *