Ile otrzymamy emerytury? ZUS rozpoczął wysyłkę listów do ubezpieczonych Polaków i apeluje o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.

Ile otrzymamy emerytury? ZUS rozpoczął wysyłkę listów do ubezpieczonych Polaków i apeluje o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.

zus

“Przeczytaj, zanim odłożysz ten list – to ważne dla Twojej przyszłości “ – tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.

 

Jest to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek na koncie i subkoncie.
W liście “Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2016 r.” zakład nie tylko szczegółowo poinformuje nas, ile pieniędzy odłożyliśmy na naszym koncie emerytalnym, ale także przedstawi symulacje dotyczące przyszłych emerytur.

 

Z pisma dowiemy się między innymi jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

 

List trafi do wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, którzy chociażby przez jeden dzień byli ubezpieczeni.

 

Dziewięć punktów w liście od ZUS:

Punkt 1. To tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy

Punkt 2. To nasze odłożone i zwaloryzowane składki emerytalne w ZUS (I filar) od stycznia 1999 r. do grudnia 2016 r.

Punkt 3. Wysokość naszych składek, które odprowadził za nas pracodawca (chyba że mamy np. firmę i sami je odprowadzaliśmy.) Składki są rozbite na poszczególne miesiące w 2015 i 2016 r. (tylko te dwa lata ZUS dokładnie rozpisze).

Punkt 4. Nasze odłożone składki na tzw. subkoncie

Punkt 5-7. Nasze odłożone składki na subkoncie powiększone o waloryzację i ewentualne odsetki za zwłokę.

Punkt 8. Wysokość tzw. hipotetycznej emerytury z ZUS, gdybyśmy w tym momencie zakończyli pracę oraz wysokość tzw. hipotetycznej emerytury z ZUS, gdybyśmy płacili składki w dotychczasowej wysokości aż do emerytury (czyli do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego). Dłuższa praca to więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura.

Punkt 9. Wysokość naszych składek odprowadzonych do OFE (II filar). Dotyczy tylko tych, którzy do OFE należą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *