Wczoraj Sejmowa Komisja środowiskowa poparła propozycję zmian ustawy o ochronie przyrody zaproponowane przez Senat.
Co to oznacza?
♦ Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy, a gmina będzie miała obowiązek sprawdzić czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Termin na dokonanie oględzin przez urzędnika ma wynosić 21 dni.
♦ Nie trzeba będzie uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm.
♦ Sprzedanie działki na cele prowadzenia działalności gospodarczej gruntów objętych wycinką w przeciągu 5 ostatnich lat będzie zakazane, a jeśli przed upływem tego czasu właściciel gruntu wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.
♦ Zostanie skrócony z 6 miesięcy do 1 miesiąca czas na wydanie przez ministra środowiska rozporządzenia ws. opłat za wycięcie drzew. Do czasu ich ustalenia obowiązywać będą te maksymalne, czyli 500 zł za centymetr drzewa.