Ważna zmiana! Od 1 stycznia 2018 będzie tylko jeden numer rachunku do przesyłania składek ZUS!

415850_abigZakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął właśnie wysyłkę prawie 4 mln listów do Przedsiębiorców, w którym podaje indywidualny (jeden dla każdego płatnika składek) numer rachunku do wpłat.

Jeden przelew do ZUS na indywidualny rachunek płatnika zastąpi kilka dotychczasowych – kierowanych na poszczególne rodzaje składek: na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP oraz ew. Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zakład sam rozdzieli kwotę na poszczególne składniki, albo zaliczy na zadłużenie, które ma płatnik.

 

ZUS prosi o sprawdzenie, czy podany adres jest właściwy oraz o informację, gdyby do grudnia nie dotarł list z nowym numerem,
ponieważ z końcem roku stare numery rachunków będą już nieaktywne. Bez nowego numeru rachunku, nie będzie można opłacić składek ZUS

wykrzyknik1Uwaga
Jeden numer konta wiążę się jednak z pewnym zagrożeniem, ponieważ w pierwszej kolejności system rozliczy najstarsze zadłużenie (o ile takowe istnieje). Pieniędzy zabraknie wtedy na pełne i terminowe pokrycie bieżących składek. Aby uniknąć konsekwencji wystarczy że przedsiębiorca spłaci zadłużenie lub wystąpi do ZUS z wnioskiem o rozłożenie go na raty. W całej Polsce ZUS wyśle w tej sprawie ponad 100 tys. listów do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie mających zaległości składkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *