Zakaz hodowli zwierząt na futra oraz trzymania psów na łańcuchach.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt może trafić pod obrady Sejmu jeszcze przed wakacjami. Nad ustawą pracują posłowie PiS, PO i Nowoczesnej. Projekt przygotowany przez zespół ma poprawić los zwierząt w Polsce i wyeliminować największe patologie, jakie wiążą się z działalnością ferm zwierząt futerkowych. Nad innym projektem – przygotowanym przez resort sprawiedliwości i również przewidującym zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami – pracuje obecnie Rada Ministrów.

Bez tytułu   Koniec ferm futerkowych

Obecnie w Polsce funkcjonuje 1190 ferm zwierząt futerkowych, na których hodowanych jest 8,5 mln norek i około 50 tys. lisów. Jesteśmy na drugim miejscu w Europie pod względem liczby hodowanych na futra zwierząt, rocznie zabija się ich u nas około 8 mld. Przed nami jest Dania z niemal 18 mld. Za nami Holandia (5,5 mld).antyfutro

Do kolejnych europejskich krajów, które wprowadzają zakazy i ograniczenia dołączyła m.in. Austria, Wlk. Brytania oraz Holandia. W niektórych hodowla po prostu przestała się opłacać, bo wprowadzone wymagania były za drogie. Tamci hodowcy szukają nowych miejsc. Polska na razie jest dla nich idealna.

Koniec ferm futerkowych w Polsce miałby nastąpić w 2025 roku. Tyle czasu przewiduje projekt aby dać szansę pracownikom na znalezienie innego zajęcia i rozwiązać problem zwierząt, których nie można po prostu wypuścić na wolność.
Bez tytułu    Bez łańcucha

Projekt zakazuje również trzymania psów na uwięzi bez względu jakiej długości miałby to być sznur czy łańcuch. W przypadku psów trzymanych na dworze właściciele muszą zapewnić im odpowiednich rozmiarów kojce.

Bez tytułu  Los bezpańskich zwierzęta

Formalnym właścicielem bezpańskich zwierząt mają stać się gminy. Oznacza to, że gmina musi się interesować ich dalszym losem oraz dbać o lepszą pracę schronisk.
Projekt zakłada również wprowadzenie powszechnej sterylizacji zwierząt bezdomnych, co miałoby zmniejszyć populację bezpańskich psów i kotów.

Bez tytułu    Czipy

Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązkowe czipowanie zwierząt i wprowadzenie ogólnopolskiego banku danych o oznakowanych psach i kotach.

Bez tytułu    Zwierzęta Rasowe

Projekt zmierza też do wprowadzenia definicji rasowego psa i rasowego kota, by wyeliminować pseudo-hodowle; przewiduje wzmocnienie uprawnień organizacji społecznych w inicjowaniu postępowań sądowych.

Bez tytułu    Zakaz uboju rytualnego

Projekt przewiduje także zakaz zabijania zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości, co oznacza zakaz uboju rytualnego. Zakłada ponadto zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami z dwóch do trzech lat więzienia, a w przypadku szczególnego okrucieństwa – z trzech do pięciu lat.

comment_QbYBhu67cJ7lqlIHMPbvCDoOKr9BZltm

 

„Są zajęcia, na których nie godzi się robić pieniędzy.
To, że jest rynek, nie oznacza, że powinniśmy na nim zarabiać.” – prof. Pisula.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *