Ceny polis ubezpieczeniowych znów pójdą w górę. To efekt nowych przepisów podatkowych.

Od 1 lipca towarzystwa ubezpieczeniowe muszą płacić 23-proc. podatek VAT od usług, które zlecają firmom zewnętrznym.  Dotyczy to chociażby likwidacji szkód, usług assistance, usług rzeczoznawców, czy usług orzeczników medycznych.

_____
img3436_0-20150825122428
Chodzi o usługi, które towarzystwa ubezpieczeniowe zlecają firmom zewnętrznym w przypadku likwidacji szkód. Wielu ubezpieczycieli zleca innej firmie wycenę kosztu naprawy uszkodzonego samochodu czy ocenę stanu zdrowia poszkodowanej osoby.

Dotychczas te usługi były zwolnione z VAT-u, ale teraz zostaną tym podatkiem objęte, i to w podstawowej, 23-procentowej stawce. W efekcie, towarzystwa ubezpieczeniowe będę przenosić te koszty na klientów, co przyczyni się do wzrostu cen polis ubezpieczeniowych.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu wzrosną ceny za polisy, ponieważ różni ubezpieczyciele w różnym stopniu
korzystają z usług firm zewnętrznych.

Najpewniej wszystkie towarzystwa będą teraz ograniczać zakres korzystania z usług pomocniczych, by nie narażać się na konieczność płacenia VAT-u. Oni sami bowiem nie są płatnikami VAT.

 

W jakim stopniu tak naprawdę dodatkowe koszty zostaną przeniesione na klientów, a w jakim ubezpieczyciele wezmą je na siebie – okaże się niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *