Ważne zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Rząd szykuje nową ustawę uderzając w agencje pracy tymczasowej. Nowe zapisy szczególną ochroną obejmą kobiety ciężarne, a wprowadzenie surowych kar ma wyegzekwować przestrzeganie prawa przez pracodawców. Zablokowana zostanie też możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych przez kolejne lata.
Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2017r.

apt-825x340
Firmy coraz częściej korzystają z pracowników tymczasowych. Uważają, że taka forma pracy jest bardziej elastyczna i mniej obciążająca finansowo. W rezultacie rośnie liczba agencji pracy tymczasowej oraz przedsiębiorców korzystających z ich usług. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się informacje o nadużywaniu tej formy zatrudnienia oraz nieprzestrzeganiu praw pracowników tymczasowych. Dlatego ministerstwo przygotowało pakiet rozwiązań służących uporządkowaniu rynku pracy tymczasowej oraz zabezpieczeniu interesów i praw pracowników tymczasowych.
Najważniejsze zmiany:

♦ Kobieta w ciąży wykonująca pracę tymczasową, której umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 2-go miesiąca ciąży, będzie miała, z mocy prawa, przedłużoną umowę do dnia porodu. To oznacza, że nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wcześniej jej nie przysługiwał.

♦ Pracownik na umowie tymczasowej nie będzie mógł pracować dłużej niż 36 miesięcy. Za naruszenie tych limitów czasowych będzie groziła kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

♦ Wzrośnie liczka kontroli agencji tymczasowych oraz kar za naruszanie prawa wobec osób zatrudnionych tymczasowo. (od 3 tys. do 100 tys. zł)

♦ Agencje będą musiały podsiadać lokal. Do tej pory agencje mogły rejestrować swoją działalność mając jedynie wirtualną siedzibę.

♦ Pracodawca, do którego agencja kieruje pracowników tymczasowych, będzie musiał prowadzić ewidencję osób wykonujących u niego pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 6,5 tysięcy agencji zatrudnienia, które zatrudniających ponad 800 tys. pracowników do prac tymczasowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *