Polski rząd pracuje nad zniesieniem ryczałtu dla małych firm. Co to oznacza?

 

Stan prawny jaki obowiązuje w Polsce już od wielu lat, nakazuje by każda osoba prowadząca działalność gospodarczą płaciła comiesięczną daninę na rzecz ZUS-u, która obecnie wynosi aż 1121 zł. Składkę tą opłacać musi każdy. Niezależnie od wielkości firmy i dochodów jakie osiąga.

Tą samą kwotę ryczałtu opłacać musi każdy, zarówno firma, która zarabia 50 tysięcy, jak i ta, której dochód nie przekracza tysiąca złotych.

Obecny system nakazuje również płacenie owej składki nawet wtedy kiedy firma przedsiębiorcy osiąga straty i w rzeczywistości nie stać jej na spłatę tych należności.

Ten stan powoduje, że wiele osób, które chciałyby założyć własną działalność rezygnuje z tego pomysłu już na samym początku. Zwłaszcza wtedy kiedy działalność początkowo nie przyniosłaby dużych zarobków, a większą ich część trzeba by było co miesiąc oddawać do ZUS-u.

Propozycja rządu zdaje się być całkiem sprawiedliwym rozwiązaniem, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, które przez panujący obecnie system często zmuszone są na ucieczkę do szarej strefy.

wlasna_firma
Z obowiązku płacenia składki ZUS zwolnione miałyby być wszystkie przedsiębiorstwa, które osiągają przychód miesięczny nie większy niż 5 tysięcy złotych.
Haczyk?
Zamiast składki ZUS przedsiębiorcy zapłacą większy podatek. Na chwile obecną podatek dochodowy wynosi 19%, po zmianach jakie chce wprowadzić rząd wzrośnie on do 22,5%.

 

 

 

 

 

Co z resztą firm?
Drobne firmy na tej zmianie zyskają wiele, ale co z większymi przedsiębiorstwami?
Niestety na dzień dzisiejszy rząd nie ujawnia nam zbyt wiele szczegółów w tej sprawie. Przy przychodach powyżej 5 tysięcy miesięcznie rząd chce pozostawić ryczałtowy ZUS na tym samym poziomie co obecnie. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się niebawem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *