Ważne zmiany dla firm! Od 1 stycznia 2017 roku transakcji gotówkowych będzie można dokonywać jedynie do kwoty 15.000 zł.

 

vat

 

Od 1 stycznia 2017 roku transakcji gotówkowych będzie można dokonywać jedynie do kwoty 15.000 złotych, a transakcji powyżej tej kwoty tylko przy pomocy kont bankowych! Wprowadzenie tych zmian ma na celu obniżenie limitu płatności dokonywanych bez pośrednictwa rachunku bankowego przedsiębiorcy.

 

Kary:
Firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, będą karane sankcjami finansowymi.

Transakcji przekraczających ustalony limit, firmy nie będą mogły zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu!

Powód:
Obniżenie limitu płatności dokonywanych bez pośrednictwa rachunku bankowego jest jednym z istotnych elementów uszczelniania systemu podatkowego o0999d5daaef12f-645-331-27-62-972-500raz zwiększenia pewności i przejrzystości obrotu gospodarczego. Proponowana zmiana wpłynie pozytywnie na wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami oraz zmniejszanie szarej strefy. Utrudnione zostanie ukrywanie rzeczywiście osiąganych dochodów przez przedsiębiorców, co skutkować będzie dokładniejszym naliczaniem należności podatkowych. W efekcie przyczyni się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa oraz ograniczenia fikcyjnych transakcji w tym wyłudzeń VAT i praniu brudnych pieniędzy.

 

Jak było?
Do tej pory limit, który umożliwiał przeprowadzanie transakcji gotówkowych wynosił 15 tys. euro (przeliczany po kursie ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia transakcji). Po zmianach, limit ma wynieść maksymalnie 15 tys. zł. Jego przekroczenie będzie m.in. uniemożliwiało włączenie tego typu transakcji do kosztów uzyskania przychodu.

BEKAS-RADOMSKO-BIURO-RACHUNKOWE
Od kiedy?
Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Nowe przepisy dotyczące korekty kosztów nie będą miały zastosowania do płatności związanych z wydatkami przed dniem wejścia w życie nowej ustawy.

2 thoughts on “Ważne zmiany dla firm! Od 1 stycznia 2017 roku transakcji gotówkowych będzie można dokonywać jedynie do kwoty 15.000 zł.

  1. Wątpię by ta zmiana wyeliminowała przekręty, których dokonują różne firmy. Z legalnymi transakcjami nie ma problemu, ale w przypadku gdy ktoś za coś płaci “pod stołem” to i tak nie ma faktur i nikt tego nie udowodni.

    1. Zgadzam się z wypowiedzią powyżej. Nie tędy droga by wyeliminować fikcyjne transakcję i wyłudzenia. Dla chcącego nic trudnego. Tylko uczciwi przedsiębiorcy cierpią na tych zmianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *