Koniec z samowolną wycinką drzew? Przepisy znowu będą zaostrzone.

Wczoraj Sejmowa Komisja środowiskowa poparła propozycję zmian ustawy o ochronie przyrody zaproponowane przez Senat. axe-1008981_1280-690x460
Co to oznacza?

♦ Po zmianie przepisów właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy, a gmina będzie miała obowiązek sprawdzić czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Termin na dokonanie oględzin przez urzędnika ma wynosić 21 dni.

Nie trzeba będzie uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

♦  Sprzedanie działki na cele prowadzenia działalności gospodarczej gruntów objętych wycinką w przeciągu 5 ostatnich lat będzie zakazane, a jeśli  przed upływem tego czasu właściciel gruntu wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Zostanie skrócony z 6 miesięcy do 1 miesiąca czas na wydanie przez ministra środowiska rozporządzenia ws. opłat za wycięcie drzew. Do czasu ich ustalenia obowiązywać będą te maksymalne, czyli 500 zł za centymetr drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *