Koniec z zakupami w niedziele? “Solidarność” zaczęła zbierać podpisy pod projektem ustawy.

„Pracą w niedzielę odbieramy prawo do wypoczynku pracownikom handlu i ich rodzinom. To sprawa wspierania życia rodzinnego”
E. Tomaszewska (PIS) o projekcie ograniczenia handlu w niedziele.

 

W Polsce obecnie zakaz handlu obowiązuje jedynie w święta. Jest to w sumie 13 dni w roku. Czy jest szansa na zmianę?
WszystkoPHOTO: PRZEMYSLAW JACH / SE / EAST NEWS 05/04/2011 PABIANICE SKLEP SPOZYWCZY DRASTYCZNA PODWYZKA CEN W SKLEPACH N/Z WARZYWA ZAKUPY WINOGRONA SUPERMARKET WARZYWNIAK zaczęło się od inicjatywy związku zawodowego „Solidarność”, który w 2014 roku utworzył projekt ustawy, który regulował kwestię handlu w niedzielę. Mimo zebrania 120 tys. podpisów pod projektem został on odrzucony przez Sejm poprzedniej kadencji.

Teraz czas na kolejną próbę, która może zakończyć się sukcesem. Tym razem bowiem projekt ustawy zakazującej handlu w niedzielę spotyka się z poparciem parlamentarnej większości i rządu.
Obecne schematy pokazują, że zakaz handlu w niedzielę nie miałby fatalnych skutków dla gospodarki, jak jeszcze kilka lat temu straszyli przeciwnicy tego rozwiązania.

 

 
W czerwcu tego roku powołany został do życia  komitet obywatelski, którego zadaniem będzie zbieranie podpisów pod projektem ustawy, która wprowadzi ograniczenie handlu w niedziele. W momencie, w którym zostanie zebrane nie mniej niż 100 tysięcy podpisów, projekt ma zostać przekazany do Sejmu.

Ruszyło już oficjalne zbieranie podpisów. O wszystkim możecie dowiedzieć się tutaj:
zakupy_w_niedziele
http://www.solidarnosc.org.pl/sbhiu/

http://www.wolnaniedziela.pl/

Warto jednak pamiętać, że nie chodzi o całkowity zakaz handlu w niedzielę, ale o jego ograniczenie.
Zgodnie z propozycją w niedzielę czynne mogłyby być instytucje użyteczności publicznej jak apteki, stacje benzynowe, restauracje czy kawiarnie.
Również małe piekarnie, ale nie dłużej niż do godz. 13 oraz małe sklepiki, w których za ladą stoi właściciel. Otwarte mogłyby być również np. kwiaciarnie czy dworcowe kioski.
Inne propozycje?
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie jest zwolennikiem całkowitego zakazu handlu w niedziele. Opowiadają się jednak za zwiększeniem stawki dwu- lub nawet trzykrotnie niż w normalnych dniach pracy.

 

A jakie jest Wasze zdanie?
Jesteście za czy przeciw wprowadzeniu takiego ograniczenia?
Wolelibyście wolne niedziele, czy wyższą stawkę godzinową?

Dla porównania przedstawiamy mapę, jak zakaz handlu w niedziele wygląda w innych państwach:

fa475f70-e8b9-40fd-8cae-a56444a134d2

Mapa pochodzi ze strony tvn24bis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *