Ile otrzymamy emerytury? ZUS rozpoczął wysyłkę listów do ubezpieczonych Polaków i apeluje o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.

Ile otrzymamy emerytury? ZUS rozpoczął wysyłkę listów do ubezpieczonych Polaków i apeluje o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości emerytalnej każdego z nas.

zus

“Przeczytaj, zanim odłożysz ten list – to ważne dla Twojej przyszłości “ – tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.

 

Jest to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek na koncie i subkoncie.
W liście “Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2016 r.” zakład nie tylko szczegółowo poinformuje nas, ile pieniędzy odłożyliśmy na naszym koncie emerytalnym, ale także przedstawi symulacje dotyczące przyszłych emerytur.

 

Z pisma dowiemy się między innymi jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

 

List trafi do wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, którzy chociażby przez jeden dzień byli ubezpieczeni.

 

Dziewięć punktów w liście od ZUS:

Punkt 1. To tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy

Punkt 2. To nasze odłożone i zwaloryzowane składki emerytalne w ZUS (I filar) od stycznia 1999 r. do grudnia 2016 r.

Punkt 3. Wysokość naszych składek, które odprowadził za nas pracodawca (chyba że mamy np. firmę i sami je odprowadzaliśmy.) Składki są rozbite na poszczególne miesiące w 2015 i 2016 r. (tylko te dwa lata ZUS dokładnie rozpisze).

Punkt 4. Nasze odłożone składki na tzw. subkoncie

Punkt 5-7. Nasze odłożone składki na subkoncie powiększone o waloryzację i ewentualne odsetki za zwłokę.

Punkt 8. Wysokość tzw. hipotetycznej emerytury z ZUS, gdybyśmy w tym momencie zakończyli pracę oraz wysokość tzw. hipotetycznej emerytury z ZUS, gdybyśmy płacili składki w dotychczasowej wysokości aż do emerytury (czyli do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego). Dłuższa praca to więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura.

Punkt 9. Wysokość naszych składek odprowadzonych do OFE (II filar). Dotyczy tylko tych, którzy do OFE należą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *