Decyzja zapadła! Minimalna stawka na umowach zlecenie wyniesie 12 złoty brutto.

wspolpraca-praca-zgoda-uscisk-dloni_22247472

Niedawno pisaliśmy o decyzji Polskiego rządu, który zapowiedział podwyżkę płac minimalnych do 2 tysięcy złotych brutto, a stawki godzinowej do 13 złotych za godzinę.  Ustawa ta miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku i zakładała podwyżkę tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Wszystko wskazywało na to, że sytuacja osób na umowach zlecenie się nie zmieni, a jednak.
Na dniach Sejm uchwalił ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. – ok. 13 zł.

*Za przyjęciem ustawy głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu.

7953640-900-600 Minimalna stawka godzinowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów ustawy ma wejść w życie wcześniej – w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września br.

„Zależy nam niezwykle by w Polsce pracownicy byli godnie wynagradzani. Mam nadzieję, że ta ustawa kończy czas patologii w wynagradzaniu polskiego pracownika”  – Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

W ustawie zapisano, że minimalna stawka godzinowa wyniesie 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego ( 2 tys. zł brutto), również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana.

Zasady:

  • Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia – według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.
  • Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej, co najmniej raz w miesiącu.
  • I co bardzo ważne – dodatek za pracę w porze nocnej nie będzie wliczany do wynagrodzenia.

Kontrola i kary:

  • Państwowa Inspekcja Pracy uzyska prawo do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia, bez uprzedzenia przedsiębiorców, o każdej porze dnia i nocy. PIP ma kontrolować, czy podmiot wypłacił minimalną stawkę godzinową, będzie też mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości.
  • Przewidziano także sankcje za naruszenie przepisów o zapewnieniu minimalnej stawki godzinowej. (grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł.)

Prognozy:

  • Na razie wszyscy podchodzą z optymizmem do tych zmian. Sytuacja na rynku prac coraz bardziej się poprawia, więc są spore szanse, że pracodawcy poradzą sobie z nadchodzącymi zmianami. Pracodawcy i związkowcy zawarli kompromis w Radzie Dialogu Społecznego i przystali na propozycje rządu.
  • Co prawda powoli pojawiają się obawy o mniejsze firmy i instytucje, które mogą nie udźwignąć tych zmian oraz możliwość ich ucieczki do szarej strefy, jednak póki co rząd jest dobrej myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *